Barion Pixel

CIKI TÉMA

… mert ugye ki beszélget szívesen arról, hogy ki/berepedt a sarka? Pedig egyáltalán nem olyan ritka jelenség ez, és természetesen nem csak azoknál fordul elő, akik sokat állnak. Jellemzően persze a lábfejre gondolunk ilyenkor, de én még emlékszem a nagymamám kerti munkától kirepedt kezére, amin városi gyerekként már egészen kicsi koromban is sokszor elmorfondíroztam.

Mi száríthatja ki? Télen és tavasszal a fűtés miatt száraz levegőtől, nyáron pedig a gyakori mosástól, a sarazástól, földdel való érintkezéstől száradhat ki könnyen a kéz- és a lábfej, a fertőtlenítőszerek hatásáról már nem is beszélve. Mivel ezeken a területeken nincsen faggyúmirigyünk, ezért itt gyengült a bőrfelszíni emulziónk is, aminek a feladata egyébként megvédeni a bőrt a kiszáradástól. Ráadásul nyáron a szandálban extra igénybevételnek is ki van téve ez a terület. Éppen ezért alapvető, hogy a testápolásunknak erre a területre is ki kell(ene) terjednie, a krémezés vagy olajozás ennek a hátrányos helyzetű testrészünknek különösen fontos.

Ebben a posztban ennyi volt a bla-bla, mert a célom most megosztani veletek egy bevált kezelési “protokollt”, amivel már több -igen nyomorult állapotban lévő- lábacskát kezeltünk sikeresen a vendégeimmel az elmúlt évek alatt.

BEREPEDT BŐR KEZELÉSE SLOW MÓDON

1. 5 liter meleg (nem forró) vízben oldj fel 2 evőkanál szódabikarbónát, és ebben áztasd a lábfejed 15 percig. (Kéz esetén arányosan kevesebb mennyiségekkel számolj, tehát fél liter vízhez 1 teáskanál szódabikarbónát adj.)

2. A még enyhén nedves bőrt habkővel finoman dörzsöld át, ha van repedés, akkor azzal párhuzamosan, soha nem merőlegesen, mert ezzel még mélyebbé teheted az egyébként is fájdalmas sebet. (A fém reszelőt otthonra felejtsd el, semmi szükség ilyen brutális eszközökre!)

3. Ezután kristálycukor és valamilyen hidegen préselt növényi olaj keverékével masszírozd át az egész láb/kézfejed. (Cukorbetegség esetén ezt a lépést olaj és só keverékéből állítsd elő, de egy nagyon kevés vagy nyírfacukrot ebben az esetben is érdemes adnod hozzá, mivel a különböző cukrok megkötik a bőr felszínén a nedvességet, és ez szükséges a bőr egészséges flórájának helyreállításához.)

 

repedezett-bőr-láb4. Langyos vízzel öblítsd le a cukros vagy sós radírt.

5. A még nedves bőrbe masszírozz bőségesen finomítatlan shea vajat, tamanu-, körömvirág- és/vagy avokádó, esetleg olívaolajat. Ha szeretnéd nálunk is megtermő növény olaját használni, akkor búzacsíra-, sárgabarackmag- vagy dióolajat javaslok, mert ezek gazdagok a zsírsavak mellett E-vitaminban és karotinoidokban is. Ebben az esetben nem muszáj a teljes felszívódásig masszírozni, és nem is kell fukaran bánni az olajokkal, mint az arcunknál, hiszen a cél a minél gazdagabb táplálás. (Instant megoldás lehet a Barrier balzsam is ehhez a lépéshez, hiszen shea vajat, tamanu- és körömvirág olajat is tartalmaz, illetve ureát és glicerint, amik pedig a nedvességet hosszan megkötik.)

6. Húzz pamutzokit a lábadra, és irány az ágy (vagy egy jó film), reggel új lábakkal ébredsz majd. (A zoknit leghatékonyabban mosogatószerrel tudod később eredeti állapotába hozni.)

Az egész műveletet a helyzet komolyságától függően heti 2-3 alkalommal ismételd, és várhatóan 10-15 nap alatt számíthatsz látványos eredményre. Az állapot fenntartásához a teljes helyrejövetelt követően egy-kéthetente ismételd meg az 1-6. pontot. Ebben a kérdésben nyugodtan bízhatsz a saját megérzéseidben! Mivel ezek nagyon gyengéd, de igen hatékony módszerek, érezni és látni fogod a javulást, és azt is, hogy mikor és mennyi utókezelgetésre van szükséged.

A sok mosástól kiszáradt kezekre is enyhülést hozhat ez a módszer. Figyelj, hogy a nedves kezeden most csak oldd fel a cukrot a vízben, de ne dörzsöld a bőrt. Az öblítés után a még szintén nedves bőrbe masszírozz gazdagon növényi olajat vagy vajat a teljes száradásig.

Írjatok kommentet, ha kipróbáltátok! Ha elég bátrak vagytok, jöhet előtte-utána fotó is. ????